INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Antoni Karol Fredro z Pleszowic h. Bończa  

 
 
1 poł. XVII w. - przed 1681
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Stanisław Antoni Karol z Pleszowic h. Bończa († przed r. 1681), kasztelan czernichowski, był synem Walentego, podczaszego bełskiego, i Barbary Łaszczówny, strażnikówny kor. W r. 1632 jako student pisał łacińskie wiersze pochwalne na cześć Henryka Firleja, biskupa przemyskiego, z okazji jego ingresu na stolicę diecezjalną. Po przedwczesnej śmierci ojca pozostawał pod opieką sławnego krewniaka Andrzeja Maksymiliana Fredry, z pewnością nie bez jego moralnego wpływu. Dlatego pewnie głosował z ziemią przemyską za królem Michałem i dlatego też pewnie trafił do obozu konfederatów gołąbskich, którzy go naznaczyli komisarzem z Małopolski do podziału hibern. W r. 1670 F. występował jako stolnik podolski; był wówczas komisarzem z sejmu do rozsądzenia krzywd poczynionych miastu Krosnu. W r. 1676 został kasztelanem czernichowskim po Mikołaju Chłopickim. Na potrzeby Rzpltej stawał ochotnie, a nawet wystawił dwie własne chorągwie i regiment. Brał też żywy udział w życiu sejmikowym; w r. 1679 laudum przemyskie decydowało, że F. miał dać 12 dragonów dla pilnowania jakiegoś Judki, arendarza przemyskiego, więzionego za różne przestępstwa. Nie zapominał również o kościołach, jak świadczy zapis z r. 1670 na kościół bracławski. F. żonaty był z Katarzyną Bełżecką, wojewodzianką podolską, wdową po Karolu Franciszku Korniakcie; z niej pozostawił dwie córki: Antoninę Gniewoszowa, kasztelanową zawichojską, i Katarzynę Mniszkową, starościnę krasnostawską, oraz dwóch synów: Aleksandra, biskupa przemyskiego († 1734), i Józefa Antoniego. F. zmarł przed r. 1681, bo wtedy żona jego występuje już jako wdowa.

 

Niesiecki IV 55; Uruski IV 58; Żychliński XVII 75; Boniecki V 319; Elektorowie 51; Estr. XVI 228; A. G. Z. XXII nr 43, s. 112; Hubert, Pamiętniki hist. I, 187.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Szymon Pistorius

ok. 1568 - po 1638
poeta ariański
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.